On The Ballot - Texas - KSLA News 12 Shreveport, Louisiana News Weather & Sports

On The Ballot - Texas

Posted: Updated:

TEXAS BALLOT FOR NOV. 4 ELECTION
This is an updated list of what will be on the November 4 ballot for Texas voters. As we get closer to the election and ballots are finalized, we will update the list.

PRESIDENTIAL
Republican - John McCain/Sarah Palin
Democrat - Barak Obama/Joe Biden
Libertarian - Bob Barr/Wayne Root
Write-In - Brian Moore/Stewart Alexander; Alan Keyes/Marvin Sprouse, Jr.; Ralph Nader/Matt Gonzales; Cynthia McKinney/Rosa Clemente; Jonathan Allen/Jeffery Stath; Chuck Baldwin; Darrell Castle; Thaddaus Hill/Gordon Bailey

STATEWIDE & JUDICIAL
U.S. Senator
Rick Noriega (D)
John Cornyn (R)
Yvonne Adams Schick (L)

Railroad Commissioner
Michael L. Williams (R)
Mark Thompson (D)
David Floyd (L)

Chief Justice, Supreme Court
Jim Jordan (D)
Wallace B. Jefferson (R)
Tom Oxford (L)

Justice, Supreme Court, Place 7
Dale Wainwright (R)
Sam Houston (D)
David G. Smith (L)

Justice, Supreme Court, Place 8
Phil Johnson (R)
Linda Reyna Yanez (D)
Drew Shirley (L)

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 9
Cathy Cochran (R)
William Bryan Strange, III (L)

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 3
Susan Strawn (D)
Tom Price (R)
Matthew E. Eilers (L)

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 4
J.R. Molina (D)
Paul Womack (R)
Dave Howard (L)

COUNTY BALLOTS 
Bowie County
Member, State Board of Education, District 8
Barbara Cargill (R)
Kim B. Stroman (L)
Linda Ellis (Write-In)

U.S. Representative District 1

Louie Gohmert (R)
Roger Owen (I)

State Representative District 1
Stephen J. Frost (D)
George Lavender (R)
Tim Eason (L)

District Judge, 5th Judicial District
Butch Dunbar (D)
Ralph K. Burgess (R)

Commissioner Precinct 1
Rusty Hicks (R)
Jack Stone (D)

Commissioner Precinct 3
Kelly Blackburn (D)
Mike Welch (R)

Constable Precinct 1
Darrell Cox (R)
Russell C. Powell (D)

Constable Precinct 4
Steve Hawkins (D)
Chris Taillon (R)

Creation of Emergency Services District 3/Pleasant Grove
Yes
No

Morris County
Member, State Board of Education, District 8
Barbara Cargill (R)
Kim B. Stroman (L)
Linda Ellis (Write-In)

U.S. Representative District 1
Louie Gohmert (R)
Roger Owen (I)

State Representative District 1
Stephen J. Frost (D)
George Lavender (R)
Tim Eason (L)

Marion County
Member, State Board of Education, District 8
Barbara Cargill (R)
Kim B. Stroman (L)
Linda Ellis (Write-In)

U.S. Representative District 1
Louie Gohmert (R)
Roger Owen (I)

U.S. Representative District 4
Glenn Melancon (D)
Ralph Hall (R)
Fred Annet (L)

State Representative District 1
Stephen J. Frost (D)
George Lavender (R)
Tim Eason (L)

County Commissioner, Pct. 3
Cecil Bourne (D)
Ted Barrow (Write-In)

Cass County
Member, State Board of Education, District 8
Barbara Cargill (R)
Kim B. Stroman (L)
Linda Ellis (Write-In)

U.S. Representative District 1
Louie Gohmert (R)
Roger Owen (I)

State Representative District 1
Stephen J. Frost (D)
George Lavender (R)
Tim Eason (L)

District Judge, 5th Judicial District
Butch Dunbar (D)
Ralph K. Burgess (R)

Sheriff
John R. Spann (R)
James Estes (D)

Linden-Kildare ISD Bonds
Yes
No

Atlanta ISD Bonds
Yes
No

Harrison County
Member, State Board of Education, District 8
Barbara Cargill (R)
Kim B. Stroman (L)
Linda Ellis (Write-In)

U.S. Representative District 4
Glenn Melancon (D)
Ralph Hall (R)
Fred Annet (L)

District Judge, 71st Judicial District
William Todd Hughey (R)
Brad Morin (D)

Commissioner, Precinct 1
Jerry Lomax (D)
Jeffery L. Thompson (R)

Elysian Fields ISD Trustee Place 2
Ronnie Vickers
Frank Langley

Elysian Fields ISD Trustee Place 3
Fran Ruben
Sam Hammontree
Robert Bryan

Elysian Fields ISD Trustee Place 4
Ronnie Golladay
George Hickey

New Diana ISD Trustee Place 3
Kevin Blasingame
Shari Colvin

Harleton ISD Trustee Place 5
Tim Lyons
Pat McGill
Rickey Newman

Gregg County
Member, State Board of Education, District 8
Barbara Cargill (R)
Kim B. Stroman (L)
Linda Ellis (Write-In)

U.S. Representative District 4
Glenn Melancon (D)
Ralph Hall (R)
Fred Annet (L)

State Representative District 7
Tommy Merritt (R)
Joey R. Stroman (L)

Sheriff
Bobby R. White (D)
Maxey Cerliano (R)

Panola County
Member, State Board of Education, District 8
Barbara Cargill (R)
Kim B. Stroman (L)
Linda Ellis (Write-In)

U.S. Representative District 4
Glenn Melancon (D)
Ralph Hall (R)
Fred Annet (L)

State Representative District 11
Chuck Hopson (D)
Brian K. Walker (R)
Paul Bryan (L)

Sabine County
Member, State Board of Education, District 8
Barbara Cargill (R)
Kim B. Stroman (L)
Linda Ellis (Write-In)

U.S. Representative District 4
Glenn Melancon (D)
Ralph Hall (R)
Fred Annet (L)

State Representative District 9
Kenneth D. Franks (D)
Wayne Christian (R)
Joe Allport (L)

Sheriff
Brad Shirley (R)
Tom Maddox (D)

Tax Assessor/Collector
Martha M. Stone (D)
Donna Buffalow (R)

Justice of the Peace, Precinct 2
Bob Cole (R)
Jamie Brasher (D)

Constable Precinct 2
Melvin W. James (R)
Jerry Dan Webb (D)

Shelby County
Member, State Board of Education, District 8
Barbara Cargill (R)
Kim B. Stroman (L)
Linda Ellis (Write-In)

U.S. Representative District 4
Glenn Melancon (D)
Ralph Hall (R)
Fred Annet (L)

State Representative District 9
Kenneth D. Franks (D)
Wayne Christian (R)
Joe Allport (L)

Sheriff
Danny Green (R)
Newton Johnson, Jr. (D)

Commissioner Precinct 3
James Allen Cockrell (D)
Travis Rodgers (R)

Commissioner Precinct 1
Billy Akridge (D)
Roscoe McSwain (R)

Timpson ISD Tax Rate Ratification
Yes
No

Joaquin ISD Bonds
Yes
No

Center ISD Board of Trustees
Cameron McElroy
Dan Wilkins
Delilah Koonce
Ed Konderla
Stephen Shires
Mary Lynn Tinkle
Sharon Hooker Nelson

Titus County
U.S. Representative District 1
Louie Gohmert (R)
Roger Owen (I)

State Representative District 3
Mark Homer (D)
Kirby Hollingsworth (R)

Commissioner Precinct 1
Gerry Evenwell (R)
Don Boggs (D)

Powered by WorldNow